Suya Düşme Kazası Yaşadıysanız;

Öncelikli olarak aklımıza gelen, saç kurutma makinası ile telefondaki kurutma fikrini aklınızdan çıkarınız. Saç kurutma makinesi telefonun mekanik parçalarına zarar verebilir. Aynı şekilde telefonunuzun dokunmatik ekranına zarar verebilir ve hasass parçaların arızalanmasına sebep olabilir.
 
Telefonunuza su girdiğini düşünüyorsanız: 
 
  1. Telefonu kapatın: En öncelikli yapmanız gereken telefonu kapatmak olacaktır. Sızan su, telefon açık olduğu taktirde, çalışan mekanizma ısısı nedeniyle içeri doğru diğer parçalara yayılabilir.
  2. Havlu ile kurulayın: Telefonu sudan çıkarır çıkarmaz temiz ve tozsuz bir havlu ile kurulayın. Telefon dış yüzeyi tamamen kuruyana kadar yavaş hareketlerle kuruladıktan sonra diğer işlemlere geçiş yapabilirsiniz.
  3. Telefonu parçalarına ayırın: Kullandığınız havlu üzerinde, telefonun batarya, hafıza kartı, sim kart ve bunun gibi ayrılabilecek tüm parçalarını çıkarın.
  4. Pamuk ve kulak temizleme çöpü kullanın: Normal bez ve havlular suyu tamamı ile içine çekmediği gibi toz da bırakır. O nedenle kurulama işlemine daha temiz olması ve suyu içine daha iyi çekmesi için pamuk ile devam etmelisiniz. Telefonun ayrılan parçalarını bir parça pamuk ile tekrar kurulayım.
  5. Slika Jel: Telefonunuzu slika jel ile dolu bir kaba koyarsanız, içerisindeki sıvı ve nem çok hızlı bir şekilde çekilecektir.
  6. Pirinç ve vakumlu poşet: Telefonu pirinç içerisine koyarsanız, pirinç tanecikleri içerisindeki suyu emecektir. Havayı önlemek için vakumlu poşet ideal bir tercihdir. Önemli olan telefon pirinç içerisindeyken havayla teması önlemek ve daha hızlı sonuç almaktır. Telefonunuzun aldığı suya göre ortalama 24-48 saat arası bu şekilde hiç dokunmadan bekletmeniz gerekir.
  7. Şarj cihazı: 48 saatin sonunda telefonunuzu vakumlu poşetten çıkarın, tamamen kuru olduğuna emin olun. Öncelikle şarja takın ve %100 şarj olmasını sağlayın. Cihazınız kapalıyken batarya %100 dolu olursa kendi açılırken doğabilecek problemler daha aza indirgenir. Şarj işlemi bittikten sonra telefonunuzu açmayı deneyin.

Yukarıdaki işlemlere rağmen telefonunuz ya da tabletiniz yine de çalışmıyorsa BİZE ULAŞIN.